четвер, 26 березня 2015 р.

Урок у 7 класі

                                    Конспект уроку з географії,7 клас на тему:
    Австралія – найменший материк Землі. Особливості географічного положення. Історія дослідження. Рельєф.
Мета: сформувати в учнів загальне уявлення про своєрідність та особливості природи Австралії, етапи відкриття і дослідження;
продовжити формування навичок учнів складати характеристику   географічного положення материка за планом, відшукувати закономірності розташування форм рельєфу та корисних копалин;
удосконалити практичні вміння учнів працювати з тематичними картами атласу й іншими джерелами географічної інформації;
розвивати пізнавальний інтерес до вивчення нової теми.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Форма проведення: урок-подорож.
Обладнання: фізична карта півкуль, фізична карта Австралії, атласи, контурні карти, мультимедіа.
                                                        Хід уроку.
І.Організаційний момент.
Привітання.
Оголошення девізу уроку:
         Ти на Землі живеш,
         Тож пізнавай її!
         Ти, як Колумб,
         Відкрий щодня нову країну,
         Материк чи річку край села.
Сьогодні я пропоную вам здійснити нові відкриття. Але перш, ніж вирушимо в дорогу, треба перевірити запас знань, з яким будемо подорожувати.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1.     Які епітети ви застосували б до Африки після її вивчення?
2.     Що вам відомо про Австралію?
3.     Чому вивчення будь – якої території доцільно починати з характеристики її географічного положення?
4.     Які особливості природи материка залежать від його географічного положення? Наведіть приклади, використовуючи знання про Африканський континент.
ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності.
На Землі існує багато цікавих куточків. Побувати усюди нереально. Проте, ви можете здійснити уявні подорожі на уроках географії.
                         Лежить забута долею і часом
                         Велика латка на блакитнім тлі.
                         Згори надщерблена, надгризена з долини,
                         На колір сухаря, пожовклого з нудьги.
                                            Зоя Когут (поетеса з укр. діаспори Австралії)
Герой твору Жуля Верна стверджував : « Цей край – найцікавіший на всій земній кулі! Його  виникнення, природа, рослини, тварини, клімат – усе це дивувало і дивує… Найчудовіша, найнелогічніша країна з усіх, які коли-небудь існували! Земля парадоксальна, адже заперечує всі закони природи.»
-         А що цікавого про Австралію знаєте ви?
Випереджальне завдання (вірш про Австралію)
     


Вона знаходиться під нами,
      І ходять там, напевно, вверх ногами.
      Там навпаки всі пори року,
      Там в жовтні розквітають гори,
      А в лютому палає літо, і дощ не ллється, як з корита.
      Там протікають без води в пустелях ріки,
       І називають жителі їх – кріки.
       Там в заростях безкрилі птахи,
       І риби лазять, як мурахи.
       Там райський птах і лірохвіст
       Красою звеселяють ліс.
       Там лупляться з яєць звірята,
       І молоком годуються малята.
       Дерева лізуть там з кори,
       Ребром ростуть листочки від жари.
        Там крона дерева – копиця із травою…
        Австралія – країна навпаки !


Я гадаю, ми вас достатньо зацікавили. То ж швидше вирушаймо в подорож !

ІV. Вивчення нового матеріалу.
-         Оголошення теми та завдань уроку.
-         Проблемне запитання : Австралія – материк чи острів ?
Для дослідження нового материка клас поділено на групи : географи, геоморфологи, історики.
1.     Географічне положення Австралії.
І група «Географи»:
-         Встановити особливості географічного положення материка.
-         Дослідити елементи берегової лінії, крайні точки.
                 Практичне завдання.
Користуючись фізичною картою, визначити :
1)    Координати крайніх точок материка;
2)    Протяжність материка з півночі на південь та з заходу на схід.
І група – крайня північна точка м. Йорк 110 пд.ш., 1420 сх.д.
ІІ група- крайня південна точка м. Південно-Східний 390 пд.ш.,   147 сх.д.
ІІІ група – крайня східна точка м. Байрон 280 пд.ш., 1540 сх.д.
ІV група – крайня західна точка м. Стіп-Пойнт 270 пд.ш., 1130 сх.д.
V група – протяжність з півночі на південь :
1)    390 пд.ш. – 110 пд.ш. = 280
2)    280  * 111 км=3108 км
VІ група – протяжність з заходу на схід :
1)    1540 -1130 = 410
2)    410 *100 км = 4100 км

2.Історія дослідження материка.
- Коли був відкритий материк ? Як це відбулося ?
ІІ група «Історики» :
Виступ учня, що вивчав це питання ( випереджальне завдання )
3.Геологічна будова і рельєф.
Аналіз тектонічної карти та мал.89 ст.105
ІІІ група «Геоморфологи»:
1)    Аналізують фізичну карту Австралії і називають основні форми рельєфу : Західноавстралійське  плоскогір я, Центральна низовина, Великий Вододільний хребет, Австралійські Альпи, гора Косцюшко (учні наносять зазначені об єкти на контурну карту )
2)    Називають види корисних копалин Австралії.
    Фізкульхвилинка


Ми географи – дослідники малі,
Любим крокувати по Землі.
На захід, на схід поглядаєм,
На північ, на південь аж присідаєм.
Налларбор рівнину зустріли
І гору Косцюшко підкорити зуміли.
У річці Мюррей плавати хотілось
Та вже дуже потомились.
Тому за парти ми сідаємо
І знову в подорож рушаємо.



V. Закріплення.
1. Прийом «Запитання від Чомучки»:
-         Користуючись матеріалом підручника, знайдіть відповідь на питання :
1 група : чому на материку відсутні землетруси?
2 група : чому Австралія найнижчий материк Землі?
3 група : чому для Австралії характерна «золота лихоманка»?

2.     Виконати тест.
1)    Крайньою північною точкою Австралії є мис:
а) Байрон;   б) Йорк;   в) Стіп-Пойнт.

2)    В основі материка лежить:
а) молода платформа;  б) складчастий пояс;  в) давня платформа.
           3) Найвища частина Великого Вододільного хребта називається:
        а) Атлаські гори; б) Австралійські Альпи; в) Західноавстралійське плоскогір’я.
           4) Південний тропік перетинає Австралію:
         а) у північній частині; б) майже посередині; в) у південній частині.
           5) Австралія була відкрита в 1606 р. голландським мореплавцем:
        а) Дж. Куком; б) В. Янсоном; в) А. Тасманом.

3.     «Плутанина» -  знайди зайве:
-         Відкривачі й дослідники Австралії: Вілен Янсон, Джеймс Кук, Фернан Магеллан;
-         Австралія – найсухіший, найменший, найжаркіший материк;
-         В основі материка лежить Австралійська платформа, землетруси характерні для сходу континенту;
-         Австралія – материк, бідний на корисні копалини.

VІ.Підведення підсумків уроку.
Короткі висновки
Рефлексія: - що нового дізналися на уроці?
-          Про що ще хотіли б дізнатись?
-         Що викликало труднощі?
Цінування і оцінювання.


VІІ. Запис Д/З:  параграф 25 опрацювати, закінчити роботу на конт. Карті. 

Немає коментарів:

Дописати коментар